Klinika Onkologii

Etatowi nauczyciele akademiccy

- prof. dr hab. n. med. Rodryg Ramlau
- dr n. med. Piotr Tomczak
- dr n. med. med. Katarzyna Stencel

- lek. Daria Świniuch

- dr n. med. Joanna Kufel-Grabowska

 

Lekarze prowadzący zajęcia ze studentami

- lek. Aleksandra Chojnowska

 

 

Opis Oddziału

Zespół lekarski stanowi:

- 9 specjalistów w zakresie onkologii klinicznej

- 6 rezydentów specjalizujących się w onkologii klinicznej

Zespół pielęgniarski to 23 osoby w tym 5 ze specjalizacją w dziedzinie pielęgniarstwa onkologicznego. Cały zespół pielęgniarski należy do Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Onkologicznych.

Specyfiką działalności Oddziału jest leczenie nowotworów złośliwych, w tym:

Oddział prowadzi leczenie chemioterapią, immunoterapią, hormonoterapią oraz stosuje leczenie ukierunkowane molekularnie. Hospitalizacje na Oddziale odbywają się w trybie kilkudniowym oraz jednodniowym. Dysponujemy 23 łóżkami dla chorych w salach 1, 2 lub 3-osobowych, każda wyposażona w osobną łazienkę, oraz 8 stanowiskami do podawania dziennej chemioterapii. W ramach hospitalizacji jednodniowej leczonych jest około 40 chorych dziennie. Miesięcznie hospitalizujemy ponad 500 chorych onkologicznych. W skład zespołu lekarskiego wchodzą specjaliści onkolodzy, interniści, lekarze w trakcie specjalizacji z onkologii klinicznej, psycholodzy. Działalność Oddziału jest ściśle związana z pracą Przyklinicznej Poradni Chemioterapii, gdzie dokonywana jest wstępna diagnostyka, kwalifikacja do leczenia onkologicznego, leczenie oraz obserwacja po zakończeniu terapii onkologicznej. Specjaliści onkolodzy biorą udział w cotygodniowych interdyscyplinarnych zebraniach związanych z leczeniem nowotworów złośliwych piersi, przewodu pokarmowego, płuca i klatki piersiowej, przewodu moczowo-płciowego, w trakcie których dokonywana jest indywidualna ocena wskazań do leczenia. Ma ono charakter postępowania przedoperacyjnego, pooperacyjnego, jaki i paliatywnego. Współpracujemy z zakładami radioterapeutycznymi miasta Poznania celem zastosowania możliwie optymalnego leczenia naszych chorych, zgodnie z obowiązującymi w Polsce standardami postępowania onkologicznego.

 Nauka i dydaktyka

Osiągnięcia

Pracownicy Oddziału są członkami Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej, European Society of Medical Oncology (ESMO), Polskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi, Polskiego Towarzystwa Immunologii Klinicznej i Doświadczalnej, Polskiego Towarzystwa Cytometrii Przepływowej.

 

Zobacz także